3.3k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
0.25 EGP
In stock
Description
3.3k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor

Features
- High Reliability 3.3k ohm Resistor
- ±5% Tolerance Carbon Film Type
- Excellent Heat and Humidity Withstand Performance
- Long Life
- RoHS Compliant
- Note: Picture for General Indication, Not Actual Color Code

💡 Confused about bands? Click here to use our Interactive Resistor Calculator and match the colors yourself!   Resistance code click her
| Part Summary | |
|---|---|
| Manufacturer | Various |
| Manufacturer’s Part Number | CFR0W4 |
| Manufacturer’s Web Site | – |
| Futurlec Part Number | R0033K14W |
| Department | Resistors |
| Category | 1/4W Resistors |
| RoHS Compliant | Yes |
| Package Type | Axial |
| Technical Data | R0033K14W Datasheet |
Shipping & Delivery

Shipping & Delivery Policy
At Protronix, we ensure your orders are delivered safely and efficiently through multiple reliable channels tailored to your needs.
Our Delivery Methods
-
Egypt Post: Standard shipping to all governorates across Egypt via the National Postal Authority.
-
Uber Scooter: Fast, same-day express delivery for local orders within supported urban areas.
-
Store Pickup: You can skip the shipping fees by collecting your order directly from our main branch.
Be the first to review “3.3k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor” Cancel reply
Related products
0.001uF 100nf 100V Mylar Capacitor
SKU:
PRO00045
1.00 EGP
0.001uF 1nf 50V Ceramic Capacitor
SKU:
PRO00042
1.00 EGP
50k Linear Rotary Potentiometer
SKU:
PRO00034
10.00 EGP
10k ohm 1/2W Horizontal Square Cermet Potentiometer
SKU:
PRO00033
10.00 EGP
10k Linear Rotary Potentiometer
SKU:
PRO00032
10.00 EGP
1k ohm 1/2W Horizontal Square Cermet Potentiometer
SKU:
PRO00031
10.00 EGP
68k Ohm Resistor – 1/4W – 5% (Carbon Film)
SKU:
PRO00024
0.25 EGP




Reviews
There are no reviews yet.