2.2k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
0.25 EGP
In stock
SKU:
PRO00014
Category: Fixed Resistors
Tag: 1/4W Resistor Carbon Film Resistor Through Hole Resistor 0.25W مقاومة 1/4 واط Electronic Components
Description
2.2k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor

Features
- High Reliability 2.2k ohm Resistor
- ±5% Tolerance Carbon Film Type
- Excellent Heat and Humidity Withstand Performance
- Long Life
- RoHS Compliant
- Note: Picture for General Indication, Not Actual Color Code

💡 Confused about bands? Click here to use our Interactive Resistor Calculator and match the colors yourself! Resistance code click her
| Part Summary | |
|---|---|
| Manufacturer | Various |
| Manufacturer’s Part Number | CFR0W4 |
| Manufacturer’s Web Site | – |
| Futurlec Part Number | R0022K14W |
| Department | Resistors |
| Category | 1/4W Resistors |
| RoHS Compliant | Yes |
| Package Type | Axial |
| Technical Data | R0022K14W Datasheet |
Shipping & Delivery

Shipping & Delivery Policy
At Protronix, we ensure your orders are delivered safely and efficiently through multiple reliable channels tailored to your needs.
Our Delivery Methods
-
Egypt Post: Standard shipping to all governorates across Egypt via the National Postal Authority.
-
Uber Scooter: Fast, same-day express delivery for local orders within supported urban areas.
-
Store Pickup: You can skip the shipping fees by collecting your order directly from our main branch.
Be the first to review “2.2k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor” Cancel reply
Related products
1M ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00028
0.25 EGP
6.8k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00018
0.25 EGP
4.7k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00016
0.25 EGP
1k ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00013
0.25 EGP
680 ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00012
0.25 EGP
100 ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00008
0.25 EGP
10 ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00004
0.25 EGP
1 ohm 1/4 Watt Carbon Film Resistor
SKU:
PRO00001
0.25 EGP




Reviews
There are no reviews yet.