Magnetic Reed Switch 2-Pin
0.00 EGP
| Weight | 0.00 kg |
|---|
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
Description
This is Reed Switch 2 x 14 mm Magnetic Control Switch with Normally Open Contact.
When the device is exposed to a magnetic field, the two ferrous pins inside the switch pull together and the switch closes. When the magnetic field is removed, The Reed Switch separates and the switch opens. This makes for a great non-contact switch. This switch can carry up to 1.2A.
This small and easy to use module can be used in a variety of environmental conditions, it operates very reliably in the -50°C to +140°C temperature range.
Features :
- Small Module.
- Very easy to use.
- Direct connection in the circuit.
Specifications
| Model: | Reed Switch |
|---|---|
| Frequency (Hz) | 100 |
| Mech. Electrical Lifecycle | ≈ 100,000 |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Insulation Resistance (MOhm) | 100 |
| Operating Temperature (°C): | -50 to 140 |
| Length (mm): | 14 |
| Width (mm): | 2 (Body Diameter) |
| Weight (g): | 1 (approx) (each) |
| Shipping Weight | 0.03 kg |
| Shipping Dimensions | 4 × 4 × 1 cm |
Package Includes :
1x Reed Switch 2 x 14 mm Magnetic Control Switch
You can see the rest of our available switches from here: Switches Category | Pro Tronix

Shipping & Delivery Policy
At Protronix, we ensure your orders are delivered safely and efficiently through multiple reliable channels tailored to your needs.
Our Delivery Methods
-
Egypt Post: Standard shipping to all governorates across Egypt via the National Postal Authority.
-
Uber Scooter: Fast, same-day express delivery for local orders within supported urban areas.
-
Store Pickup: You can skip the shipping fees by collecting your order directly from our main branch.
Related products
Metal Push Button 2-Pin (Red)
Mini Slide Switch 3-Pin ON/OFF
Mini Toggle Switch 3-Pin SPDT ON-OFF-ON
DIP Switch 1 Position
DIP switch 10 position |
DIP Switch 3 Position
DIP Switch 6 Position
DIP Switch 8 Position
Need a reliable 8 Position DIP Switch for complex hardware addressing? As the leading electronics store, Pro Tronix offers this premium 8 Position DIP Switch featuring gold-plated contacts and a standard 2.54mm pitch. It is the perfect professional solution for setting I2C addresses, mode selection, and system configurations.






Reviews
There are no reviews yet.